Ранилист корен - билка
Betonica officinalis L., Herba Betonicae, Stachys officinalis
В народната медицина ранилистът е използван като средство, което засилва регенерацията и по-бързото зарастване на рани и фрактури. Билката притежава противовъзпалително действие и се използува за лечение на заболяванията на пикочния мехур и бъбреците, при жлъчни заболявания, ендометрити, а външно се използува при инфектирани рани. Растението е леко успокояващо и се използва за облекчаване на стрес и нервно напрежение.
Настойки могат да се приемат ежедневно като релаксиращ тоник.
Тъй като е леко горчив, той е добра билка за стимулиране на храносмилателната система и черния дроб, както и като общ тоник за организма.
В народната медицина ранилистът се прилага и като откашлично и спазмолитично средство при астма, простудни заболявания на дихателните пътища, коклюш. Като адстрингент и спазмолитик се използува при стомашно-чревни катари, диария. Отдавна е известно нервно-тонизиращото действие на ранилиста при пролетна умора, нервно изтощение, обща отпадналост. Ранилист намира приложение и при рак. Външно се прилага за налагане на рани и отоци, варикозни язви.
Приемането на билката поне за 6 месеца премахва упоритото главоболие от различно естество и особено това, което се дължи на хормонален дисбаланс в дните около месечния цикъл.
Народни наименования на билката
Ранилист, рошовина.
Действие на Ранилист корен
Възбужда апетита и подобрява храносмилането. Имо общоукрепващо действие.
Приложение на Ранилист корен
При колики на стомашно-чревния тракт, диария, при възпаление на бъбреците. При нервно изтощение, нервен срив, главоболие, виене на свят, ревматични заболявания, подагра, артрит, при заболявания на жлъчните пътища.
Начин на употреба на Ранилист корен
Прави се отвара от 1 супена лъжица, която се залива с 500 мл вряща вода и се вари 5 минути. Прецежда се. Отварата се пие по 150 мл, 2 - 3 пъти дневно.
Състав
Ранилист корен (Betonica officinalis L.).
Противопоказания
ОТРОВНО! Силно действаща билка! По лекарско предписание, с лекарски контрол!
Научете повече за билката Ранилист
Характерни особености
Ранилистът — Stachys officinalis L. ( = Betonica offi-cinalis L.) — от сем. Устно- цветни — Labiatae — e многогодишно тревисто растение. Стъблото е високо до 60 см, изправено, четириръбесто. Листата са срещуположни, продълговато яйцевидни, назъбени, мъхести, долните са събрани в розетка, с дълги дръжки, стъблените са с къси дръжки, а по-горните — почти седящи. Цветовете са розовочервени, двуполови, стоящи в пазвите на горните листа и върховете на стъблото в класовидни съцветия.
Плодът е сух, състоящ се от 4 продълговати орехчета.
Ботаническо описание
Ранилист е многогодишно растение 30-100 см височина. Стъблото е тетраедрично. Листата са противоположни, цели, продълговато-яйцевидни с разкъсан ръб, без придатъци. Цветовете са светло лилави бисексуални, зигоморфни, събрани в тиреоидни съцветия от двойни къдрици. Периант 5-членен. 4 тичинки, от които 2 са по-дълги. Формулата на цветето е ↑ H (5) L (2,3) T4 P (2).
Събиране на суровини
Цялото растение притежава лечебни свойства, следователно, цялата въздушна част се прибира по време на цъфтежа, върховете с дължина до 30 см се нарязват с ножица. Корените обикновено се берат през есента. Суровините се сушат на сянка, в добре проветриви помещения, на тавански помещения, под навеси, подредени на тънък слой или в сушилни при температура, която не надвишава 40-50 ° C. Готовите суровини се съхраняват в хартиени торбички, за предпочитане в сухи помещения - 2 години.
Химичен състав
Богато на етерични масла със сложен състав (ароматни вещества: алкохоли, феноли, терпени, алдехиди, кетони и други органични съединения). Танини, горчивина, алкалоиди, протеини, смоли, слуз, флавоноиди, азотсъдържащи съединения бетаин, бетонитин, пигменти, витамини К и С, калциеви соли и органични киселини също се намират във въздушната част на растението.
Фармакологични свойства
Терапевтичният ефект на билката е проучен доста слабо. Междувременно, растението има добре определени фармакологични свойства (противовъзпалителни, заздравяващи рани, отхрачващо, хемостатично, холеретично, диуретично, слабително, успокоително и др.) И може да се използва за лечение на много заболявания. Например, ясно изразеното възстановяващо свойство може да се използва като помощно средство в рехабилитационния период след сериозно заболяване. Освен това, то има благоприятен ефект върху обмяната на веществата като цяло и храносмилането. Също така, понижава кръвното налягане, подобрява кръвообращението.
Приложение в традиционната медицина
Билката се използва от древни времена поради свойствата й - отхрачващо, успокоително, обезболяващо, холеретично, хемостатично, антисептично. В древната народна медицина се използвала при нервна слабост, главоболие и конвулсивни заболявания. В онези дни Ранилистът се е използвал при умора, раздразнителност, киселини, кашлица, подагра, заболявания на гърлото, черния дроб и стомаха, гърдите и много други заболявания.