БИЛКИ-ПО НОМЕРА ОТ 1 ДО 490 ОТ А ДО Я САМО ТУК
Copyright © 2024. All Rights Reserved

Баха̀рът (Pimenta dioica), наричан още пимента, е подправка, представляваща сухите неузрели плодове на растението Pimenta dioica.

Бахар

Бахар на зърна – Пимента, Pimenta officinalis L.

Баха̀рът (Pimenta dioica), наричан още пимента, е подправка, представляваща сухите неузрели плодове на растението Pimenta dioica.

Вкус

Бахарът има сложна миризма. Той е ароматна подправка с вкус, подобен на вкуса на комбинация от канела, индийско орехче и карамфил, но по-лютив и пиперлив.[2] Получава между 100 и 5000 единици по скалата на Сковил за лютивина (която най-често се използва за люти чушки).

История

Христофор Колумб открива бахара в Карибите. Въпреки че е търсел пипер, той всъщност никога не бил виждал истински пипер и помислил бахара за такъв. Занесъл го в Испания, където му дали името „пимиента“, пипер на испански. Преди Втората световна война бахарът е използван повече, отколкото в наши дни. По време на войната много бахарови дървета били изсечени и производството им не се е възстановило напълно. Повечето бахар се произвежда в Ямайка, а други източници са Гватемала, Хондурас и Мексико. Ямайският бахар се смята за по-добър поради по-високото съдържание на масло, което му дава по-привлекателен вкус.

Приготвяне

Бахарът не е смес от подправки, както си мислят много хора, които са го срещали само в смляно състояние. Той е сушен плод на растението Pimenta dioica. Плодовете се берат, докато са все още зелени и неузрели и в миналото са били сушени на слънце. Когато изсъхнат, те са кафяви и приличат на големи кафяви зърна пипер.

Бахарът се продава най-често като сушени плодове или като прах. Целите плодове са по-трайни и дават по-силен аромат, ако се смелят непосредствено преди употреба. Пресните листа също се използват там, където ги има. Те приличат на дафинов лист и се поставят в ястието по време на готвене и се отстраняват преди сервиране. За разлика от дафиновите листа, те губят много от аромата и вкуса си, когато се изсушат. Листата и дървесината често се използват за опушване на месо там, където растението е разпространено.

Употреба

Бахарът е една от най-важните съставки в карибската кухня. Използва се за подправяне на карибската пастърма (дървесината се използва за опушване на пастърмата в Ямайка, въпреки че и подправката е добър заместител) в сосове и туршии. Използва се и в колбаси и кърита. Бахарът се използва широко във Великобритания и участва в много ястия, между които и торти. В много страни, дори и да не е популярен в домакинството, като в Германия, бахарът се използва масово от производителите на колбаси. Използва се и като основна подправка в сосовете за скара. От 17 до 19 век бахарът е бил широко използван за запазване на месо при дълги пътувания. В Скандинавия бахарът се използва като консервант за риба.

Народът вярва, че бахарът облекчава храносмилателните проблеми. За маите в Централна Америка се говори, че са го използвали за балсамиране на телата на важни личности.

Отглеждане

Бахарът е малко храстообразно дръвче, доста подобно на лавъра по размери и форма. Може да се отглежда навън в тропиците и субтропиците в обикновена градинска почва и напояване. По-малките растения могат да бъдат убити от мраз, но по-големите са по-издръжливи. Приспособява се лесно като саксийно растение и може да се държи като такова вкъщи или в парник. Растението има на практика отделни полове, така че мъжките и женските растения трябва да се държат наблизо, за да се развият плодове.

Бахар на зърна – Пимента, Pimenta officinalis L.

Бахарът е билка и подправка, която оставя своя характерен вкус в ястията, в които бива добавен. Отличава се с топъл вкус, чието основно ароматно съединение е евгенол, намиращ се също в карамфил.

Бахар плод 

Pimenta officinalis L.

Бахарът е билка и подправка, която оставя своя характерен вкус в ястията, в които бива добавен. Отличава се с мек лютив вкус и силен аромат. Основното му ароматно съединение е евгенол, намиращ се също в карамфил. Съдържа също цинеол (свеж и остър) и кариофилен (дървесен).

Подобно на други подправки, бахарът ще загуби вкуса си по-бързо в смляното си състояние, чиято повърхност бива изложена повече на въздуха. Затова за най-силен вкус купете цели плодове бахар и смелете малки количества с хаванче или в кухненски робот, ако е необходимо.

С лечебна цел се използва като етерично масло в медицината поради високата си концентрация на антимикробен, противовъзпалителен евгенол като лекарство за настинка, менструални спазми и стомашно разстройство. Стимулира храносмилането и апетита. Има газогонно действие.

Чаят от бахар има антибактериални и укрепващи имунитета свойства, а също сгрява тялото и е много полезен при настинка и грип. Също така, намалява менструални болки и успокоява разстроен стомах. 

Какво представлява бахарът?

Бахарът е изсушено кафяво зрънце от тропическото дърво Pimenta dioica, роднина на карамфила, произхождащо от Западна Индия и Централна Америка. 

Плодовете от бахар се берат, когато са зелени (неузрели) и ферментират за кратко, след което се сушат на слънце (или машинно), по време на което стават червеникаво-кафяви.

Лечебно приложение на Бахар

Препоръчва се след хранене за по-добро храносмилане. При болки в червата и газове с подуване на корема. При диария.

Начин на употреба на Бахар зърна

Кулинарна цел: За овкусяване на супи и ястия от риба, дивеч и говеждо месо. Използва се в туршии и греяно червено вино.

1-2 зърна са достатъчни за овкусяването на 4 порции.

Запарка: 1 ч.л. счукани зърна се заливат с 250 мл вряща вода, похлупва се за 10 мин. Пие се 3 пъти дневно след хранене. При диария се пие на гладно.

Състав 

Бахар цели зърна (Pimenta officinalis L., berries)

Противопоказания 

Употребата на която и да е част от растението за медицински цели не се препоръчва за деца, бременни и кърмещи жени, лица с индивидуална непоносимост. Употребата на сушени плодове е противопоказана при хора с гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника.

Научете повече за Бахар

Характерни особености

Pimenta officinalis е вечнозелено растение, достигащо 10-20 м височина. Кората на дървото е сивкава. Листата са едри, кожени, цели, овални, заострени в края, с пунктирани жлези. Цветовете са малки, бели, бисексуални, събрани в апикални рацемозни фалшиви чадъри. Четири венчелистчета растат в аксилите на листата. Плодът на Pimenta officinalis са синьо-зелени плодове, които представляват трикамерна топка с три черно-кафяви семена вътре. След изсушаване плодовете се превръщат в кафяв грах.

Събиране на суровини

За използване в готвенето се събират плодовете на растението, синьо-зелени плодове, които след изсъхване стават груби и стават кафяви. Плодовете започват да се събират в самото начало на зреене, докато узреят, те губят аромата и вкуса си. След събиране плодовете се сушат на слънце или в специални фурни за 5-10 дни, отделят се от твърдата кора и се сортират. Бахара трябва да се съхранява в херметически затворени стъклени или метални контейнери. За да използвате подправката в смляната форма, грахът се натрошава непосредствено преди употреба, тъй като ароматът бързо изчезва. Срокът на годност на всички подправки е 2 години.

Фармакологични свойства

Бахара все още не се използва в официалната медицина, фармакологичните му свойства са малко проучени. Етеричното масло от растителни плодове обаче се използва широко в ароматерапията поради високото си съдържание на евгенол, естествен антисептик и други полезни вещества. В бъдеще растението може да се използва като антимикробно и тонизиращо средство.

Приложение в традиционната медицина

Дори древните индийци са използвали листата и плодовете на растението за дезинфекция и мариноване на трупове на животни. Плодовете на Pimenta officinalis все още са признати не само като антисептични, но и като упойващи, имуностимулиращи, тонизиращи. Използват се като храна при заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, преумора, подагра, спазми, артрит, мускулни болки и различни възпаления.

Варените и смлени плодове се използват вътрешно за лечение на ревматизъм, а мехлемът, приготвен на тяхна основа, се използва външно за прищипване на нерви и заболявания на гръбначния стълб. Специалистите по традиционна медицина твърдят, че изплакването на устата с отвара от плодове пимента или дъвчене на плодчетата може да укрепи венците, да облекчи възпалението и болката и да премахне лошия дъх.


Препоръчително е да се внимава с приема на бахар, поради силните му свойства и вероятността от нежелани странични ефекти, като алергии, гадене, повръщане и други.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Прочети още на: Бахар - помага при зъбобол | Puls.bg - https://www.puls.bg/bilki-c-19/bakhar-pomaga-pri-zbobol-n-8669

Бахарът представлява сухите неузрели плодове на растението Pimenta dioica. Използва се главно като подправка в кулинарството заради специфичния му вкус.



Освен като подправка, бахарът може да се използва и като билка за облекчаване на някои здравословни проблеми.


Лечебните му свойства се дължат на съдържанието на мастни вещества, лигнин, танин, некристализирали захари, смоли, летливо масло и други.


Благодарение на съдържанието на фенола евгенол, бахарът може да се използва за подпомагане на храносмилането, тъй като стимулира производството на храносмилателния ензим трипсин.


Билката има благоприятно действие за стомашно-чревния тракт, помага при колики и газове и засилва апетита.

 




Може да се консумира за облекчаване на менструални болки и различни стомашни проблеми, както и за нормализиране нивата на кръвната захар.


Бахарът се използва и за успокояване и облекчаване на зъбобол или освежаване на дъха и намаляване на бактериите в устната кухина.


Не се препоръчва за бременни и кърмачки, както и за хора с хронично заболяване на храносмилателния тракт.


Препоръчително е да се внимава с приема на бахар, поради силните му свойства и вероятността от нежелани странични ефекти, като алергии, гадене, повръщане и други.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Прочети още на: Бахар - помага при зъбобол | Puls.bg - https://www.puls.bg/bilki-c-19/bakhar-pomaga-pri-zbobol-n-8669
4,80 лв.
добави в количката
Моля, изберете:
Подобни продукти
Бърза поръчка Без формалности
Вашата поръчка е приета. Очаквайте обаждане!