Джинджифил
Zingiber Officinale L.
Джинджифилът е по-добре познат с качествата си на подправка за различни специалитети. Бил е използван от дълбока древност и в традиционната китайска, елинска и аюрведическа медицина.
И все пак едва през последно време практиката на алтернативните терапевти доведе до натрупване на обемна информация за сполучливо приложение на това растение като лечебно средство. Тук ви поднасяме най-интересната част от нея:
При треска: топлият чай от пликче или във вид на запарка от пресен корен има лечебно действие.
Тонизираща напитка при възстановяване от настинка: две чаени лъжички кора от бяла върба и една джинджифил на прах се запарват в две чаши вода в продължение на 10 минути; прецедете и подправете на вкус с пчелен мед.
Болкоуспокояващо средство: при гърлобол направете запарка за 10 минути и използвайте за гаргара. При ставни болки можете да пиете по 4 чаши седмично нектар, приготвен от 2 моркова, 1 ябълка, 28 г обелен джинджифил и 1 обелен портокал. Ще се убедите в добрите противовъзпалителни свойства на вълшебния корен.
За добро храносмилане: чай от джинджифил или дъвчене на парченце от обеления корен след хранене. Същото можете да направите и когато усетите пристъп на стомашно неразположение, причинено от храна.
Мощен антиоксидант: пресен, сух или под формата на екстракт, коренът помага за възстановяване на засегнатите от свободните радикали клетки на организма. Ако не го използвате редовно в кухнята, прибавяйте го към менюто си като хранителна добавка.
Стимулатор на кръвообращението: съдържащите се в него гинерол и зингиберен разширяват кръвоносните съдове и така предпазват от мозъчни удари и сърдечни атаки. Има клинично доказан положителен ефект при болестта на Рейно.
При травми от спортуване: компресите с етерично масло от джинджифил, смесено с друго растително масло за обем, облекчават болките при навехнати стави и разтегнати мускули. Може да прибавите няколко капки от маслото и във ваната.
При гадене по време на пътуване: няколко капсули преди тръгване помага за преодоляване на страданието. Същото се отнася и за гаденето след ставане от сън.